Gyakori kérdések a Gyerekasztallal kapcsolatban

A Gyerekasztal Munkacsoport célja pozitív változás előidézése elsősorban a magyar katolikus egyházi gyermekvédelemben, ezen keresztül a társadalom egyházi és világi szereplői közötti szakmai alapú párbeszéd előmozdítása, valamint a gyermekek védelmének össztársadalmi erősítése. A munkacsoport küldetése a gyermekek érdekeinek képviselete, az áldozatok és hozzátartozóik szempontjainak hangsúlyozása, a társadalmi szemléletformálás, az egyházi gyermekvédelmi rendszer fejlődésének támogatása, egy mielőbbi átfogó országjelentés elkészítésének elősegítése.

Nem, a Gyerekasztal nem egyházi szervezet.
Bár foglalkozunk az egyházon belüli gyermekvédelmi kérdésekkel, nem tartozunk egyetlen egyházi intézményhez vagy felekezethez sem, működésünk teljesen független bármely egyházi szervezettől.
A munkánkat az motiválja, hogy a múltbeli visszaélések feltárásával és a gyermekvédelmi fejlődési lehetőségek bemutatásával elősegítsük a szembenézést, a felelősségvállalást, a megelőzést. Nyitottak vagyunk az egyházi és össztársadalmi szakmai párbeszédre, eközben mindig a védelemre szoruló személyek érdekeit tartjuk szem előtt.

Igen, az áldozatok és hozzátartozóik felvehetik velünk a kapcsolatot. A Gyerekasztal célja, hogy támogassa azokat, akik bántalmazást éltek át, és segítséget keresnek.
Mivel azonban nem vagyunk hatóság vagy krízisközpont, nem tudunk közvetlen jogi vagy pszichológiai segítséget nyújtani. Információval, iránymutatással ugyanakkor segíthetünk abban, hogy az áldozatok elérjék a megfelelő szervezeteket, szakembereket és támogatási lehetőségeket.

A Gyerekasztal nem jogi szervezet, hatóság vagy hivatalos gyermekvédelmi intézmény. Nem biztosít közvetlen jogi képviseletet áldozatok számára.
Nem segélyvonal vagy krízisközpont, tehát nem tud azonnali beavatkozni sürgős esetekben.
Nem politikai vagy vallási szervezet, a munkacsoport működése független minden pártpolitikai vagy intézményes egyházi befolyástól.
Nem egyéni tanácsadói szolgáltatás, hanem munkacsoport, amely szakmai és közösségi szempontok alapján dolgozik a gyermekek védelméért

Minden megkeresésnél az áldozatok legfőbb érdekét helyezzük középpontba, ennek megfelelően hozunk döntéseket. Bár egyes ügyek vagy politikai intézkedések közvetlenül érintik tevékenységünket, nem veszünk részt politikai pártokhoz közvetlenül kapcsolódó kezdeményezésekben. Politikai párt, politikai mozgalom, illetve politikai relevanciával is bíró közszereplő rendezvényén aktív szerepet nem vállalunk.
Nem fogadunk el pénzügyi támogatást politikai párttól vagy politikai mozgalomtól.
Politikai vagy közéleti relevanciával bíró kérdésekben kiadott állásfoglalásainkban, nyilatkozatainkban és egyéb nyilvános kommunikációnkban kizárólag szakmai alapon érvelünk. Fenntartjuk a jogot arra, hogy szélsőséges, kirekesztő, vagy a gyermekvédelem szellemiségével ellentétes meggyőződést képviselő közéleti szereplőkkel nem működünk együtt. Közéleti kérdésekben akár önállóan, akár más gyermekjogi civil szervezetekkel közösen is képviseljük álláspontunkat.
Nem veszünk tehát részt politikai kampányokban, nem támogatunk pártokat vagy jelölteket, és nem engedjük, hogy a gyermekvédelem ügye pártpolitikai eszközzé váljon. Ha politikai szereplők érdemi változást szeretnének elérni a gyermekvédelem területén, nyilvános állásfoglalásainkat, kutatásainkat és javaslatainkat másokhoz hasonlóan ők is megismerhetik és felhasználhatják.

A Gyerekasztal megalakításakor nem volt szempont bármilyen nemi kvóta érvényesítése – a tagok szakmai tapasztalat, személyes elkötelezettség és az együttműködés iránti nyitottság alapján csatlakoztak a munkacsoporthoz.
Nyitottak vagyunk együttműködni további olyan személyekkel, akik egyetértenek céljainkkal és hozzá tudnak járulni a missziónkhoz.

A Gyerekasztal munkacsoport tagjai olyan személyek, akik személyes érintettségük, szakmai tapasztalatuk vagy elkötelezettségük révén aktívan dolgoznak a gyermekvédelem fejlesztésén. Meggyőződésünk, hogy több szakterület képviselőinek együttműködése sokoldalú megközelítést és holisztikus megoldási szemléletet kínál.

Nem, a Gyerekasztal nem az egyház helyett, hanem az egyházat támogatva dolgozik a gyermekvédelem fejlesztésén.
A katolikus egyház saját felelőssége, hogy megfelelő gyermekvédelmi rendszert működtessen. A Gyerekasztal nem kívánja, nem is tudja átvenni ezt a feladatot az egyháztól.