A Gyerekasztalról

A Gyerekasztal Munkacsoport célja pozitív változás előidézése elsősorban a magyar katolikus egyházi gyermekvédelemben, ezen keresztül a társadalom egyházi, illetve világi szereplői közötti párbeszéd előmozdítása, és a gyermekek védelmének össztársadalmi erősítése.

Legfrissebb írásaink a témában és szemlék

Hortobágyi T. Cirill: Őszintén szembe kell néznünk a hibáinkkal

A pannonhalmi bencés főapáttal, a Gyerekasztal Munkacsoport tagjával egy német katolikus hírportál készített interjút a magyarországi egyházi gyermekvédelem aktuális helyzetéről.

Már a második évfolyam is elvégezte a Sapientia főiskola gyermekvédelmi képzését

Tizenkilenc egyházi munkatárs vett részt a római Pápai Gergely Egyetem és a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola emberi méltóságra fókuszáló közös programján. Az utolsó alkalmon Michael Wallace Banach érsek, Magyarország apostoli nunciusa mutatott be szentmisét.

Mintha ő is ott ülne a Gyerekasztalnál – Rudan Máriára emlékeznek munkacsoportunk tagjai

A gyermekvédelem gyakran a bántalmazás, az erőszak és a visszaélések sötét oldalát tárja elénk, de fontos emlékeznünk azokra is, akik előttünk járva a fényt keresték és elsősorban a szeretet és a remény nyelvét használva küzdöttek a gyermekek biztonságáért. Gyurkó Szilvia összeállítása.

Az MKPK volt titkára szerint jó modellre épül a Gyerekasztal Munkacsoport

Tóth Tamás katolikus pappal a Válasz Online készített interjút, a beszélgetés során az egyházi gyermekvédelem hazai helyzete is szóba került.

Sajtószemle: sokfelé elvittük az üzenetet, hogy az egyházon belüli visszaélésekre rendszerszintű választ kell adnunk

A Gyerekasztal Munkacsoport megalakulásának híre bejárta a magyar sajtót, majd tagjaink számos interjúban beszéltek a katolikus gyermekvédelem kihívásairól és egy országjelentés fontosságáról.

A munkacsoport tagjainak friss írásai gyermekvédelmi kérdésekről

A félrenézés ára, a tisztázás útja és a megújulás előszele – a Gyerekasztal tagjai a legnehezebb kérdésekhez is próbáltak hozzászólni az elmúlt egy évben.

Egyéni püspöki megnyilatkozások az egyházi visszaélések témájában

A magyar egyházi vezetők reakciói alapján a Szemléleken jelent meg Szőnyi Szilárd összefoglaló elemzése.

Merjük észrevenni a bántalmazást!

Dobszay Benedek ferences szerzetes a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola gyermekvédelmi képzéséről.

„Sürgetően fontos megteremteni azokat a tereket, ahol nem a visszaélés és leplezés kultúrája az uralkodó, s ahol a kritikus és kérdéseket feltevő alapmagatartást nem keverik össze az árulással.”

– Ferenc pápa

A Gyerekasztal Munkacsoport tagjai

A munkacsoport küldetése összhangban van a Ferenc pápa által kezdeményezett szinodális folyamattal – vagyis az egyház hívek közösségével együtt történő megújításával –, annak gyermekvédelmi célkitűzésével, amely e területen is transzparencia szükségességét hangsúlyozza.

Maga a munkacsoport is társadalmi kezdeményezésként jött létre, amelynek világi és egyházi tagjai önálló döntésükkel határoztak e munka megkezdése mellett.

Tanulmánykötet

A bizalommal visszaélve – szerkesztő: Görföl Tibor

Könyvbemutató – 2025. június 13.

A katolikus környezetben elkövetett visszaélések tizenöt éve foglalkoztatják az európai nyilvánosságot. A kötetben közölt tanulmányok teológiai, etikai, történelmi, jogi és pedagógiai nézőpontból reflektálnak a szexuális és lelki bántalmazás jelenségére, amelyet a józan helyzetfelmérés, a nyílt szembenézés, a határozott lépések és a szemléletformálás igényével vizsgálnak.

A szerzők sokrétű megközelítésmódja olyan átfogó képet rajzol meg, amely mindeddig nem állt rendelkezésre a magyar egyházi nyilvánosságban, s a bántalmazás okainak, teológiai kihívásainak, következményeinek és feldolgozási lehetőségeinek megvilágításával elméleti és gyakorlati téren egyaránt új távlatokat nyitnak az egyházi élet megszervezésével, a megelőzés feladataival és az áldozatokkal szemben tanúsítandó magatartással kapcsolatban.

A tanulmánykötet bemutatójának időpontja: 2025. június 13. péntek 16:30

Helyszíne: Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskola (Budapest, Piarista köz 1, 1052)

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött.

Bizalommal visszaélve

Kutatási jelentés

A közép- és kelet-európai katolikus egyházi intézmények gyermekvédelmének elősegítése

A gyermekvédelem egyházi és világi környezetben hasonló alapelvekre épül, de a téma megközelítése és a konkrét gyakorlatok gyakran különböznek olyan kérdésekben– hogy csak néhány fontos területet említsünk–, mint az elszámoltathatóság, a jogi megfelelés, a titoktartás kérdése, vagy a gyermekvédelmi jelzésekkel kapcsolatos szabályozás.

Gyurkó Szilvia tanulmánya egy olyan kutatás kivonata, amelynek elsődleges célja, hogy áttekintést adjon gyakorló gyermekvédelmi tanácsadók (safeguarding consultants) számára arról, hogyan dolgozzanak együtt a katolikus egyházzal (és a hozzá kapcsolódó egyházi szervezetekkel, illetve olyan intézményekkel, amelyek a katolikus hit szellemében működnek).

Jó gyakorlatok az egyházi gyermekvédelem területén

Miközben érthetően jelentős figyelem övezi a gyermekvédelem területét érintő egyházi visszaéléseket, sokan talán nem is tudják, milyen jelentős erőfeszítéseket tesz több szervezet, közösség évek óta Magyarországon is a sebek gyógyítása, a megelőzés, a biztonságos nevelési környezet kialakítása, a szakemberek fejlesztése témájában, kiskorúak mellett a sebezhető felnőttekre is odafigyelve.

A Gyerekasztal egyik fontos célja, hogy bemutassa a létező jó gyakorlatokat, erősítse a szinergiákat, támogassa a segítő szakemberek együttműködését. Honlapunkon folyamatosan bővítjük az ilyen kezdeményezések ismertetését.

„Hangsúlyozom, ha valakivel olyasmi történt, amiről beszélnie kell,
kérem, beszéljen róla, mert csak így teremthetünk igazságos viszonyokat,
és csak így lehetséges a gyógyulás”

Charles Scicluna
máltai érsek,
a Hittani Dikasztérium
bántalmazási ügyekért felelős szakértője

Hazai esetek

Nem köztudott, de az elmúlt 25 évben mintegy 30 olyan vizsgálatról írt a média, amely magyar papok és szerzetesek gyermekbántalmazási ügyeiben indult. Urfi Péter cikke hat példán keresztül mutatja be, hogyan változott ezek kezelése.