Iskolapélda: gyermekvédelmi múltfeltárás a magyar piaristáknál

Az egyházon belüli visszaélésekkel való őszinte szembenézés terén sok tennivaló akad idehaza, de egyre több a jó gyakorlat is.

„Bocsánatot kérek és szégyenkezem minden alkalomért, amikor mi, hívők bűnrészesek voltunk vagy közvetlenül elkövettünk lelkiismereti, hatalmi és szexuális visszaéléseket. Mennyi szégyent és fájdalmat érzek, amikor különösen a kiskorúakkal és a kiszolgáltatott helyzetben lévő személyekkel szemben elkövetett szexuális visszaélésekre gondolok, amelyek ellopták az ártatlanságot és megszentségtelenítették a gyengék és védtelenek szentségét. Bocsánatot kérek és szégyenkezem amiatt, amikor a fölszentelt szolgálati hivatal és az Istennek szentelt élet állapotát használtuk fel e szörnyű bűn elkövetésére, biztonságban és védve érezve magunkat, miközben ördögien kihasználtuk a kicsiket és a szegényeket. Bocsáss meg nekünk, Urunk!”

Ezzel az imával kezdődött a Piarista Rend Magyar Tartományának eseménye, amelyről a 444 közölt részletes tudósítást. Urfi Péter cikke ide kattintva olvasható teljes terjedelmében.

Az írásból kiderül, hogy igazi áttörésnek lehetünk tanúi a magyar katolikus egyházban: egy nagyhírű intézmény külső nyomás nélkül, belső indíttatásra indított múltfeltáró vizsgálatot a gyerekek védelme érdekében.

A Piarista Rend Magyar Tartománya 2024-ben hozta létre azt a bizottságot, amely azt vizsgálta, hogyan kezelte a rend a tagjai által elkövetett szexuális és egyéb visszaéléseket, és ezekek milyen tanulságai vannak. A lépés nem előzmény nélküli: a Gyerekasztal Munkacsoport honlapján is ott szerepel a jó gyakorlatok között a Biztonságos Iskola Tartományi Tanácsa (BITT) tevékenysége, amely szervezet már hét éve működik.

A rend kezdeményezését Michael W. Banach nuncius is méltatta. A Vatikán budapesti nagykövete azt üzente a résztvevőknek: „Találkozótok éppen Ferenc pápa halála, temetési szertartása és sírba helyezése után zajlik. Milyen különös és szép egybeesés ez!

Ferenc pápa egyik legmélyebb sebként szembesült a papság által elkövetett gyermekbántalmazás globális válságával. Bár a botrány még pápasága előtt kezdődött, Ferenc pápa ezt a kérdést határozottan az egyház reformjának középpontjába helyezte. Szavait tettek is követték: számos strukturális és kánonjogi változást vezetett be.

Ti ennek nemcsak az örökösei vagytok, hanem arra is meghívást kaptatok, hogy mindezt továbbvigyétek és elmélyítsétek. Ez egy csodálatos módja Ferenc pápa tiszteletének. Köszönöm értékes hozzájárulásotokat!”

A feltáró munka „sokat fog segíteni abban, hogy emlékezzünk a múltra, értékeljük a jelent, és biztos lépéseket tegyünk egy jobb jövő érdekében” – ez már a piarista rend generálisa, vagyis világszintű elöljárója, Pedro Aguado fogalmazta meg.

Márkus Roland piarista szerzetes (ő látható a nyitóképen) azzal nyitotta meg az őszinte szembenézés rendezvényét, hogy az egyszerre spirituális és közösségi esemény, amelyet a Ferenc pápa által vezetett szinodális folyamat ihletett. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy

diákok, szülők, szakemberek, rendtagok és újságírók is jelen voltak és kérdezhettek.

Ami a konkrétumokat illeti: a Nox praecessit elnevezésű bizottság (a név azt jelenti: múlóban az éjszaka) az elmúlt hat évtized szexuális határátlépésekkel kapcsolatos ügyeit átvizsgálva hét piarista rendtaggal kapcsolatos ügyet tárt fel, amelyek többsége középiskolás korú gyermekekkel szemben elkövetett visszaélésekhez kötődött. A bizottság javaslatai mentén fel is állítanak egy Gyermekvédelmi Titkárságot, amely komplex rendszerbe helyezi a sokszintű gyermekvédelmi munkát.

„Az eredmények alázatra intenek” – mondta a tartományfőnök, aki találkozott áldozatokkal és bejelentőkkel, és a jövőben is nyitott személyes megkeresésekre. Elődeihez hasonlóan Zsódi Viktor is bocsánatot kért a bántalmazásokért.

Forrás: 444.hu