Hortobágyi T. Cirill: Őszintén szembe kell néznünk a hibáinkkal
A pannonhalmi bencés főapáttal, a Gyerekasztal Munkacsoport tagjával egy német katolikus hírportál készített interjút a magyarországi egyházi gyermekvédelem aktuális helyzetéről.
A teljes beszélgetés ide kattintva érhető el német nyelven, amelyből az interjú készítője, Madeleine Spendier hozzájárulásával közlünk részleteket magyar nyelven Cirill főapát válaszaiból.
A Gyerekasztal Munkacsoport küldetéséről
„Korábban naivan azt hittem, hogy az egyház szent. Nem voltam tudatában annak, hogy az egyházban vannak olyan tagok, akik nem viselkednek szentek módjára, és rosszat tesznek másokkal. Régebben, amikor magyarországi egyházi visszaélésről szóltak a hírek, a cél a tettes és az intézmény védelme volt. Ma már ennek nem szabad megtörténnie. Ezért alapítottuk meg a Gyerekasztal Munkacsoportot. Nem vagyunk egyházi testület, és nem is valamely püspökség megbízásából dolgozunk, hanem független gyermekvédelmi csoportot alkotunk. Az érintettek érdekében dolgozunk, tanácsot adunk és segítünk. Bárki fordulhat hozzánk, a püspököket is párbeszédre hívjuk.”
A szembenézés kihívásairól
„Sokan félnek, mert attól tartanak, hogy a visszaélések feltárásával kárt okoznak az egyháznak. A Magyar Katolikus Egyház hosszú ideig szenvedett a kommunizmus alatt, elnyomták, titokban kellett működnie. A keresztények akkor hatalmas nyomás alatt éltek. Vannak, akikben tudat alatt még mindig az él, hogy az egyházat bármi áron meg kell védeni. Néhány hívő és egyházi vezető ezért azt hangsúlyozza, hogy először a családokban vagy a sportegyesületekben kellene körülnézni, nem az egyházban. Szerintem ez kifogás.
Amikor nyilvánosságra hoztuk a visszaéléseket a kolostorunkban, voltak, akik azt mondták, hogy ezzel gyengítem az egyházat, és öngyilkosságot idézek elő. De számos beszélgetés alapján, amelyet az érintettekkel folytattam, tudom, hogy ez volt az egyetlen helyes lépés, amit megtehettünk.
Megérint a szenvedés, amit másoknak okoztak az elkövetők, ezért nem tehetek mást, mint hogy kiállok értük. És elnézést kérek mindazoktól, akik intézményeinkben sérelmet, megaláztatást és bántalmazást szenvedtek el.”
Országjelentésre készülve
„Nincsenek pontos számok. Eddig körülbelül 30 olyan esetet ismerünk, amikor papok vagy szerzetesek gyermekek elleni visszaélést követtek el, és amelyeket az elmúlt 25 évben feltártak, feldolgoztak és jogi eljárás indult. De véglegesen jogerős ítéletek még nem születtek. Ezenkívül vannak olyan büntetőeljárások, amelyek folyamatban vannak elkövetőkkel szemben az egyes egyházmegyékben vagy szerzetesrendekben. Örülnék, ha lenne egy átfogó jelentés az országra, vagy egyes egyházmegyékre vonatkozóan. Egy ilyen jelentés nemcsak az egyházi közösségeket, hanem az egész társadalmat segítené a visszaélések és a gyermekvédelem kezelésében. De hiányoznak az adatok és a bizonyítékok. A múltban nem minden bűncselekményt dokumentáltak. Ezért nehézséget jelent, ha a visszaélés például az 1960-as vagy 1970-es években történt. Az archívumokban nincsenek erre vonatkozó információk. A kommunizmus idején az ilyen eseteket titokban tartották. (…) A „Gyerekasztal” hamarosan publikálni fog egy tanulmánykötetet, amely a szexuális és a spirituális visszaélések jelenségének átfogóbb elemzését tartalmazza. Ez a kezdő lépés.”
Vége az elhallgatás korszakának
„Bátorítani szeretném az érintetteket, hogy beszéljenek arról, amit átélték. Félelem nélkül. Mindenki, aki visszaélést szenvedett el, borzalmas dolgokat élt át. Ezekért felelősséget kell vállalnunk mint egyház. Azt kívánom, hogy megfelelő pénzügyi segítséget kapjanak az áldozatok, és több kártérítési mód is rendelkezésre álljon azok számára, akiket egyházi alkalmazottak károsítottak meg. Azt szeretném, hogy a kolostorok, a plébániák, a közösségek és az iskolák biztonságos helyek legyenek gyermekek és felnőttek számára. Van egy kérésem a magyar papokhoz és püspökökhöz: beszéljenek az érintettekkel! Akinek sikerül megismernie az érintettek fájdalmát, az maga is érintett lesz.
Ma már mindenki tudja, hogy egy pap áthelyezése nem megoldás. Az elhallgatás korszaka véget ért.
Figyelmesnek kell lennünk, őszintén szembe kell néznünk a hibáinkkal, és le kell vonnunk a tanulságokat. Túl sokáig vártunk.”
Az interjút készítette: Madeleine Spendier
Magyar fordítás: Gégény István